خبر-یادداشت

هيات مديره‌ي موسسه‌ي خبرنگاران و نويسندگان مطبوعات شهرستان شاهرود ضمن تقدير فراوان از اصحاب محترم رسانه و حضور و همراهي اين بزرگواران، نماينده‌ي محترم مردم شهرستان، معاون محترم مطبوعاتي وزير ارشاد، مديران محترم استاني ، شهرستاني و اعضای محترم انجمن خبرنگاران استان در آيين ويژه‌ي تجليل از فعالان رسانه‌اي شهرستان شاهرود، مطالبي را جهت تنوير افكار عمومي به عرض مي‌رساند:

۱)  اين هيات مديره در اولين جلسه‌ي خود پس از برگزاري انتخابات مجمع عمومي، برابر ماده‌ي ۲۴اساسنامه‌ي موسسه انتخابات داخلي هيات مديره را برگزار و رييس، نايب رييس، خزانه‌دار، منشي و دبير را با اكثريت آرا از ميان منتخبين مجمع عمومي برگزيد. همچنين در ابتكار جديد و جهت نظم بخشيدن و سامان دادن به امور وبلاگ موسسه و فعاليتهاي تبليغي يك نفر را به عنوان روابط عمومي و سخنگو انتخاب نمود، ليكن اين امر نافي اختيارات حقوقي رييس و دبير محترم هيات مديره نبوده و حقوق فردي ساير اعضا‌ي هيات مديره را نيز سلب نخواهد نمود. به زودي با تدوين شرح وظايف سخنگو، هرگونه ابهام در اين زمينه نيز برطرف خواهد شد.

۲) در برنامه‌ي زمان بندي آيين ويژه‌ي تجليل از فعالان رسانه‌ا‌ي شهرستان شاهرود، رييس محترم هيات مديره به عنوان نماينده هيات مديره جهت ارائه گزارش پيش بيني شده بود. بدليل طولاني شدن سخنراني برخي مدعوين محترم، ايشان داوطلبانه از اين ارائه اين گزارش انصراف داد تا روال كلي برنامه و بويژه بخش پاياني مربوط به اهداي جوايز و تنديس ويژه‌ي روز خبرنگار، تحت الشعاع زمان و ذيق وقت، قرباني نشود.آنچنانكه به همين منظور ساير اعضاي هيات مديره نيز نام خود را از ليست دريافت لوح تقدير و تنديس ويژه حذف نمودند تا حسن ختام اين ويژه برنامه در زمانبندي معين به سرانجام مطلوب برسد.

۳) بر اساس آنچه كه در بالا نيز به آن اشاره شد مصاحبه‌ي آقاي عباسعلي حسين پور رييس محترم هيات مديره با خبرگزاري وزين فارس، نه تنها مورد تاييد هيات مديره‌ي موسسه است بلكه به ضرس قاطع مطالب مطروحه در اين مصاحبه را مورد تاكيد مجدد قرار مي‌دهد.

۴)  موضوع ارزشيابي خبرنگاران كه در مصاحبه‌ي رييس محترم هيات مديره به آن اشاره شده،  مورد توجه جدي موسسه است. چه آنكه با تحقق اين مهم به بخش قابل توجهي از انتقادات مربوط به نحوه‌ي تجليل از خبرنگاران كه گاها از سوي ادارات، سازمانها و فعالان محترم رسانه‌اي مطرح مي‌شود پاسخ قانع كننده و ضابطه‌مندي خواهيم داد. طرح مذكور بدنبال آن است تا كيفيت فعاليت خبرنگاران، حضور آنان در مجامع خبري، ميزان خروجي اخبار و مطالب در هر رسانه، كميت فعاليتهاي خبري، ميزان بهره‌مندي مالي از شغل خبرنگاري، حضور در كلاسهاي آموزشي موسسه، همكاري با تشكلهاي صنفي و ... را بطور سالانه مورد سنجش قرار دهد و بر مبناي آن نمره‌ي ارزشيابي براي فعالان رسانه‌اي تعيين نمايد. بدون شك اجراي چنين امر مهمي مستلزم بسترها و پيش‌نيازهايي است كه در زمان مناسب تعريف خواهد شد ليكن در گام اول برگزاري كلاسهاي آموزشي با سر فصلهايي همچون آموزش خبرنگاري مقدماتي و پيشرفته، آموزشهاي مربوط به فضاي مجازي در رسانه‌ها، آموزشهاي‌ مربوط به اخلاق حرفه‌اي ‌در خبرنگاري و ... مورد اهتمام و پيگيري است. اميدواريم با آماده شدن اين زمينه‌ها و اجراي كامل اين طرح، در سالهاي آتي نمره‌ي ارزشيابي خبرنگاران، مبنا و چگونگي تجليل از اين عزيزان را در چهارچوبي عدالت محور رقم بزند. در اينجا يكبار ديگر از كليه‌ي همكاران محترم رسانه‌اي شهرستان و استان مي‌خواهيم در كيفيت بخشي به اين گام بلند، نظرات و پيشنهادات اصلاحي خود را به هر نحو مطلوب در اختيار هيات مديره قرار دهند .

۵)   با کمال تعجب يكي از نشريات محلي استان ميزباني مراسم روز خبرنگار را متوجه اداره‌ي فرهنگ و ارشاد اسلامي دانسته بود! لازم به توضيح است اداره‌ي فرهنگ و ارشاد اسلامي شاهرود و اداره كل ارشاد استان به رسم ادب و مهمان نوازي در اين آيين ويژه به عنوان مدعو شركت داشتند و همه ی امور مربوط به ميزباني و تدارك اين مراسم كلا از سوي موسسه‌ي خبرنگاران و نويسندگان مطبوعات شهرستان شاهرود در سايه‌ي همكاري و همراهي صميمانه‌ي برخي ادارات و ارگانها ی شهرستان سامان يافت. در همين جا فرض مي‌دانيم از نماينده‌ي محترم مردم  شهرستان شاهرود در مجلس شوراي اسلامي، معاون محترم استاندار و فرماندار شهرستان، دانشگاه آزاد اسلامي، دانشگاه پيام نور، دانشگاه علوم پزشكي، شهردار و شوراي اسلامي شهر، شركت سيمان،سازمان تبليغات اسلامي استان، شركت ملي پخش فراورده هاي نفتي منطقه ي شاهرود، اداره كل راه‌و ترابري استان، شرکت سیم و کابل مغان ،نيروي انتظامي شاهرود، راه‌آهن شمالشرق، موسسه‌ي مالي و اعتباري مهر، آموزش و پرورش شاهرود، اداره جهاد كشاورزي شهرستان، فروشگاه رفاه و كانون آگهي تبليغاتي پديده به خاطر همكاري نزديك در هر چه با شكوه‌تر برگزار شدن اين مراسم تشكر ويژه داشته باشيم. به اميد آنكه روزي شاهد ميزباني با شكوه متوليان فرهنگي نيز در برگزاري چنين برنامه‌هايي باشيم.

۶)  خبر برگزاري مراسم روز خبرنگار در پايگاه اطلاع‌رساني اداره كل ارشاد استان منعكس گرديده ليكن رسم ادب و امانتداري لحاظ نشده و به برگزار كننده‌ي اين مراسم هيچ اشاره‌اي نشده است! شايسته بود ابتدايي‌ترين اصول تنظيم خبر در اين خصوص رعايت مي‌شد و عناصر و ارزشهاي خبري در خبر مذكور مورد توجه قرار مي‌گرفت . موسسه‌ي خبرنگاران و نويسندگان مطبوعات شهرستان شاهرود انتظار دارد اگر به رسم ادب و ميهمان‌نوازي بدون هيچگونه چشم داشتي از اين بزرگواران ميزباني مي‌نمايد، اين عزيزان نيز حرمت نگه دارند.  

 در پايان تصريح مي‌دارد اين هيات مديره بر محوراهداف و افق تعيين شده در اساسنامه‌ي موسسه، با همدلي و همراهي هر چه بيشتر اعضاي محترم و خبرنگاران و فعالان عزيز رسانه‌اي از هيچ كوششي دريغ نخواهد نمود آنگونه كه به اذعان خبرنگاران محترم و مديران شهرستان و استان در آيين ويژه‌ي روز خبرنگار نيز اين مهم به خوبي تجلي يافت. استمرار و تداوم اين حركتها، مساعدت و معاضدت بيش از پيش مخاطبان گرامي را مي‌طلبد. رجاء واثق داريم با اتكال به حضرت دوست، فرافكني و تفرقه‌انگيزي عده‌اي محدود و مغرض نيز در اين طريق ثواب راه به جايي نخواهد برد و نخواهيم گذاشت به اصول و قداست حرفه‌اي اصحاب محترم رسانه خدشه‌اي وارد شود.در اين راستا منويات مقام معظم رهبري سرلوحه‌ي فعاليتهاي هيات مديره‌ي موسسه خواهد بود تا در سايه‌ي همت برتر و كار بيشتر، افقهاي بلند پيشرفت را عيني نموده و در تعالي آرمانهاي امام (ره) و نظام مقدس جمهوري اسلامي گامي هرچند كوچك برداريم. به اميد آن‌روز ...

 هيات مديره‌ي موسسه‌ي خبرنگاران و نويسندگان مطبوعات شهرستان شاهرود(مردادماه ۱۳۸۹)

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم شهریور ۱۳۸۹ساعت 17:41  توسط محمد رضائیان  |